78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 29. 8. 2013
Re: Krmení

"Dobrý den dotaz zní: 2 včelstva / oddělky na 8 rámcích 39/24 / jsem krmil roztokem v poměru 3:2 / cukr- voda/. Každé včelstvo dostalo dávku celkem 6 krát po 2 litrech / krmím balonem obsah 2 L/ skrmeno 19 Kg cukru celkem. Myslíte že to bude stačit. Předem dík za odpověď. "

Já bych řekl, že někdy to bude moc a někdy to bude stačit.
Za prvé záleží na co ty oddělky mají být. Pokud mají být k připojeny ke slabým včelstvům a náhradě jejich matek v předjaří, je to podle mně určitě zbytečně moc. Takovému oddělku na 8 rámcích 39x24 stačí, když bude mít na začátku zimy v prosinci tak 5 - 6 kilo zásob. 2-3 kila maximálně spotřebují přes zimu a zbytek jim stačí na rozjetí jarního plodování do toho spojení s produkčním včelstvem. Takže teď by měly mít tak 10 - 12 kilo zásob.

Pokud jsou ty oddělky určeny, aby na jaře zesílily v produkční včelstvo, je 19 kilo cukru na 8 plástů 39x24 buď moc nebo optimální. To záleží na těch včelách v oddělku.
V podstatě je to překrmení. Některá včelstva si i při takovém překrmení dokáží uhájit dostatek volných buněk pro plodování a potom se nic moc neděje. Normálně plodují, čím dále méně a na zimu sednou potom do volných buněk po tom plodování a v pohodě přezimují.
Některá včelstva zaperou sladinou všechny buňky a potom trpí zavěšeny pod plásty, dokud přebytečné zásoby nespotřebují. Jak se ty buňky uvolní, a třeba v říjnu nebo listopadu se oteplí, tak se rozplodují. Zbytečně tak spotřebovávají zásoby a vysilují se. A jak už byly předtím vysíleny zpracováváním toho nadměrného množství zásoby, mohou mít velké zimní ztráty.
Taky se může stát, že při aerosolování ještě budou viset ve velkém množství pod plásty, to léčivo tak půjde přímo na ně a zvláště pokud se bude dělat acetonem, je to pro ně velký záhul. Pokud bude matka v tom chumáči a ne někde mezi plásty, je o dost větší pravděpodobnost, že při té fumigaci uhyne.
Na jaře se potom může stát, že kvůli množství zásob budou mít nedostatek buněk pro plodování a budou se proto rozvíjet pomalu.

Záležet bude taky na tom ,jak je včelstvo silné. Hodně silné včelstvo si ten protor pro plodování uhájí snadněji. Ale hodně silný oddělek na 8 plástech už měl být dávno rozšířen o nástavek s dalšími 8 plásty a potom by to bylo velikostí i rozvojem na jaře v podstatě produkční včelstvo.

Doporučuji se do těch oddělků podívat. V tuto dobu by měly mít oddělky na 8 plástech tak 5 dm2 plodu Pokud mají méně než 2 dm2 plodu, doporučuji zavíčkované zásoby kolem toho plodu prostě rozškrábat, aby se přednostně uvolnily a odělek mohl normálně plodovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62189


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
flakatos (84.16.120.34) --- 29. 8. 2013
Re: Krmení

Dnes po prohlídce včelstev bylo plodu na jednom a 1/2 druhého rámku v obou včelstvech / 39*24/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62190


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 8. 2013
Re: Krmení

"Dnes po prohlídce včelstev bylo plodu na jednom a 1/2 druhého rámku v obou včelstvech / 39*24/"
No, já uznávám zásadu, že těsně před zimou v prosinci nebo listopadu mají být včely umístěny tak, aby potom v zimě mohl zimní chumáč jet po zásobách a netrpěl nedostatkem. Proto plodování v září a ještě říjnu sleduji a pokud by bylo nebezpečí, že by se do začátku zimy proplodovaly k horním loučkám, tak jim v září a říjnu ještě dávám trošku cukr. Aby ty zásoby umístly pod loučky a poslední plod umístily někde do spodní poloviny plástů.
Ono v zimě za mrazů jsou pro ně dostupné pouze ty zásoby, které jsou na plástech obsazených zimním chumáčem a ke kterým se mohou posunout. Pokud tam nejsou, mohou v zimě uhynout hlady, i kdyby byly neobsazené plásty nacpané zásobama odzhora až dolů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62195


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu